Jak kupić strych?

Pytanie wydaje się być proste – odpowiedź niestety nie jest.

Najłatwiej kupić strych od prywatnego właściciela. Najlepiej taki, który stanowi udział w nieruchomości. Można kupić też strych od wspólnoty lub od spółdzielni mieszkaniowej. Wiąże się z tym szereg trudności, które postaram się tutaj opisać w wariantach – od najkorzystniejszego:

  1. Poddasze użytkowe, stanowiące udział w nieruchomości wspólnej, będące własnością osobyprywatnej

W zasadzie – 0 trudności, umowa w formie aktu notarialnego

  1. Poddasze nieużytkowe, stanowiące część wspólną nieruchomości zarządzanej przez wspólnotę.

Jeśli wspólnota zdecyduje się sprzedać strych, należy przeprowadzić notarialnie zniesienie współwłasności części nieruchomości wspólnej i przekazanie jej na wyłączną własność kupującemu. Decyzja o sprzedaży musi być jednomyślna i akt musi być podpisany przez wszystkich współwłaścicieli budynku. W konsekwencji zwiększy się powierzchnia budynku, a co za tym idzie zmniejszy się udział w nieruchomości wspólnej poszczególnych współwłaścicieli. Zmiany muszą być wprowadzone w księdze wieczystej nieruchomości gruntowej oraz w księga wieczystych wszystkich lokali.

  1. Poddasze nieużytkowe, stanowiące część wspólną nieruchomości zarządzanej przez spółdzielnię. Tutaj wszystko zależy od przepisów wewnętrznych spółdzielni
  2. Poddasze nieużytkowe, stanowiące część wspólną nieruchomości, będącej własnością gminy.

Zakup takiego poddasza jest praktycznie niemożliwy. Po kilkutygodniowej tułaczce po urzędach udało mi się uzyskać następujące informacje (żadne z nich nie są poparte przepisami, ani oficjalnym pismem. Wszystkie uzyskałam wypytując i wypraszając informacje w urzędzie, w Wydziale Mienia i Geodezji oraz w ADM, zatem nie mogę za nie ręczyć. Możliwe, ze jest inna – łatwiejsza droga, jeśli ktoś z Was ma informacje na ten temat, – bardzo proszę o wiadomość – zaktualizuję wpis)

  • Należy zdobyć od gminy zgodę na dysponowanie nieruchomością i przeprowadzić w urzędzie w Wydziale Administracji Budowlanej zmianę sposobu użytkowania lokalu na cele mieszkalne (-> tutaj),
  • Potem należy przeprowadzić prace adaptacyjne na nieswoim strychu.
  • Potem można sobie takie mieszkanie wynająć i złożyć wniosek o wykup
  • Następnie z ramienia gminy przyjdzie rzeczoznawca i przygotuje operat szacunkowy wartości nieruchomości i wtedy gmina przygotuje ofertę sprzedaży.

Brzmi to absurdalnie, a ryzyko kupującego jest ogromne. Może nie dostać zgody na wynajem, może wydać majątek na przeprowadzenie prac adaptacyjnych właściwie w wolontariacie dla miasta, a im więcej ich wykona tym większa wartość mieszkania w operacie szacunkowym, który jest podstawą do określenia kwoty wykupu. Może nie dostać możliwości wykupu mieszkania, jeśli w międzyczasie zmienią się przepisy, np. o prawie pierwokupu. Oczywiście można spróbować negocjować te warunki, zaproponować umowę określającą zawczasu cenę wykupu, itd. Ale należy przygotować się na żmudne i czasochłonne starania, które mogą nie przynieść żadnego efektu. Z plotek urzędowych dowiedziałam się, że tylko dwóm  śmiałkom w całej Bydgoszczy się ten proceder udał. W dodatku byli już członkami spółdzielni, więc mieli nieco łatwiej.

Poza tym samo znalezienie poddasza odpowiadającego naszym wymaganiom jest praktycznie niemożliwe, ponieważ ADM nie prowadzi  żadnego spisu/bazy takich przestrzeni. O szukaniu odpowiedniego poddasza piszę ->tutaj

 

Jak znaleźć strych i ile to kosztuje

Oferty sprzedaży strychów pojawiają się na portalach ogłoszeniowych typu olx, otodom, gumtree, anonse, itd. Zdarzają się tam prawdziwe okazje. Można też zacząć od lokalizacji – wybrać ulubioną ulicę, kamienice, które zawsze się nam podobały, i tam bezpośrednio dowiedzieć się – czy jest tam wolny strych, do kogo należy, kto zarządza budynkiem. I złożyć ofertę kupna.

W Bydgoszczy ceny strychów zaczynają się od 1500zł za m2. Do tego należy doliczyć przynajmniej 1000zł za m2 na adaptację – na doprowadzenie do stanu deweloperskiego i min. 500zł za mkw na wykończenie.

You may also like

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *